Mis põhjustab tripofoobiat

Mis põhjustab tripofoobiat?

Tripofoobia on psühholoogiline nähtus, mida iseloomustab hirm või vastumeelsus ebaregulaarsete mustrite või väikeste aukude või eendite rühmituste vastu. Ehkki neid ei ole ametlikult meditsiinilise seisundina tunnustatud, teatavad paljud inimesed ebamugavustunnet, tõrjumist või isegi paanikat nende omadustega piltide või objektide nägemisel.

Mis on tripofoobia?

Tripofoobia on spetsiifiline foobia, mis avaldub intensiivse emotsionaalse reageerimise kaudu, visualiseerides aukude mustreid või eendeid. Neid mustreid võib leida igapäevastest objektidest, näiteks mee oad, lootoseemned, vanni käsnad või isegi manipuleeritud digitaalsed pildid.

Ehkki meditsiiniringkonnad ei tunnista tripofoobiat laialdaselt, teatavad paljud inimesed sellistest standarditest kokku puutudes sellistest sümptomitest nagu iiveldus, sügelus, hanemuutused, ärevus ja isegi paanikahoogud. Reaktsiooni intensiivsus varieerub inimeselt, kuid võib olla äärmiselt häiriv neile, kes kannatavad foobia all.

Mis põhjustab tripofoobiat?

Tripofoobia täpne põhjus pole veel täielikult mõistetav. Mõned eksperdid usuvad, et foobia võib olla seotud evolutsioonilise kaitsemehhanismiga, kus aju seostab neid mustreid võimalike ohtudega, näiteks putukate või nahahaiguste olemasolu. Teised väidavad, et tripofoobia võib olla konditsioneeritud vastus, nende standarditega seotud varasemate negatiivsete kogemuste tulemus.

Lisaks näitavad uuringud, et tripofoobia võib olla seotud kaasasündinud vastumeelsusega ebaregulaarsete mustrite suhtes, mida aju ähvardavaks või tõrjuvaks. See vastumeelsus võib olla kaitse primitiivne reageerimine, kuna paljudel mürgistel või ohtlikel loomadel on sarnased mustrid.

Kuidas toime tulla tripofoobiaga?

Ehkki tripofoobia jaoks pole lõplikku ravi, on mõned strateegiad, mis aitavad selle foobiaga seotud hirmu ja ärevusega toime tulla:

 • Harige tripofoobia kohta: Foobia parema mõistmine võib aidata vähendada sellega seotud hirmu ja ärevust.
 • Vältige tarbetut kokkupuudet: foobia käivitavate piltide või objektide vältimine võib aidata sümptomeid vähendada.
 • Otsige tuge: sõprade, pere või vaimse tervise spetsialistidega rääkimine võib olla kasulik teie murede jagamisel ja emotsionaalse toe leidmisel.
 • Lõõgastumistehnikad: lõdvestustehnikate harjutamine, näiteks sügav hingamine või meditatsioon, võivad aidata kriisi ajal ärevust kontrollida.
 • Oluline on meeles pidada, et iga inimene on ainulaadne ja see, mis ühe inimese jaoks sobib, ei pruugi teise jaoks töötada. Kui tripofoobia mõjutab teie igapäevast elu olulist mõju, on soovitatav otsida vaimse tervise spetsialisti abi nõuetekohaseks diagnoosimiseks ja juhendamiseks.

  Viited:

 • Meditsiiniuudised täna
 • Healthline
 • psühholoogia täna
 • Scroll to Top