Mis põhjustab maavärinaid

Mis põhjustab maavärinaid?

Maavärinad on loodusnähtused, mis tekivad siis, kui Maa koorikus on energiat järsku vabaneda. Selle energia vabanemise põhjustavad erinevad tegurid ja geoloogilised protsessid. Selles artiklis uurime maavärinate peamisi põhjuseid.

tektoonilised plaadid

Maavärinate üks peamisi põhjuseid on seotud tektooniliste plaatidega, mis on suured kivimite plokid, mis moodustavad Maa pinna. Need taldrikud liiguvad pidevalt, libisedes üksteisest üle. Kui plaatide vahel toimub hõõrdumine, vabaneb kogunenud energia maavärina kujul.

geoloogilised ebaõnnestumised

Geoloogilised ebaõnnestumised on piirkonnad, kus toimub kahe tektoonilise plaadi koosolek. Need piirkonnad on suurema tõenäosusega maavärinad, kuna hõõrdumine plaatide vahel on suurem. Kui kogunenud rõhk geoloogilistele ebaõnnestumistele muutub väga intensiivseks, ilmneb energia vabanemine maavärina kujul.

seismilised lained

Maavärinaid iseloomustab seismiliste lainete levik, mis on energialained, mis levisid maavärina epitsentrist. Need lained võivad olla erinevat tüüpi, näiteks p (primaarsed) ja s (sekundaarsed) lained. Seismiliste lainete uurimine on maavärinate päritolu ja käitumise mõistmiseks ülioluline.

vulkaaniline aktiivsus

Vulkaaniline aktiivsus võib põhjustada ka maavärinaid. Kui vulkaan puhkeb, võib magma ja gaaside vabanemine piirkonnas tekitada värisemist. Need vulkaanilised maavärinad on üldiselt vähem intensiivsed kui tektooniliste plaatide põhjustatud maavärinad, kuid võivad siiski olla ohtlikud.

 • Inimese põhjustatud maavärinad
 • Veel üks vähem levinud maavärinate põhjus on inimtegevus. Mõned tööstuslikud protsessid, näiteks nafta ja maagaasi kaevandamine, võivad põhjustada väikseid värinad. Lisaks võib suurte tammide ehitamine käivitada ka maavärinaid.

 • põhjused
  kirjeldus


  tektoonilised plaadid Tektooniliste plaatide liikumine

  geoloogilised ebaõnnestumised tektoonilise plaadi koosolek

  seismilised lained energia levitamine

  vulkaaniline aktiivsus vulkaani purse

  inimese põhjustatud maavärinad inimtegevus


  Scroll to Top