Mis põhjustab dehüdratsiooni

Mis põhjustab dehüdratsiooni?

Dehüdratsioon ilmneb siis, kui keha kaotab rohkem vedelikke kui neelab, põhjustades keha nõuetekohase toimimiseks veepuuduse ja oluliste elektrolüütide puudumist. Dehüdratsioonil on mitu põhjust, mis võib ulatuda keskkonnatingimustest terviseprobleemideni.

keskkonnatingimused

Üks peamisi tegureid, mis võivad põhjustada dehüdratsiooni, on kokkupuude äärmuslike keskkonnatingimustega, näiteks intensiivne kuumus või madal õhuniiskus. Sooja kliima korral õhutab keha rohkem temperatuuri reguleerimiseks, mis võib põhjustada vedelike liigset kaotust.

Lisaks kõrgetel kõrgustel on õhk kuivem ja kiirem hingamine, mis võib samuti aidata kaasa dehüdratsioonile.

treening

intensiivne füüsiline koormus, eriti kuumas keskkonnas, võib põhjustada dehüdratsiooni. Füüsilise aktiivsuse ajal eraldub keha jahtuma, mille tulemuseks on vedelike ja elektrolüütide kadu.

Oluline on püsida treeningu ajal hüdraatuna, joogivett enne füüsilist aktiivsust ja pärast seda.

meditsiinilised haigused ja tingimused

Mõned haigused ja tervisehäired võivad suurendada dehüdratsiooni riski. Näiteks võivad diabeediga inimesed dehüdratsiooni tõenäolisemalt põhjustada vajaduse tõttu sageli urineerida.

Lisaks võivad seedetrakti haigused, näiteks kõhulahtisus ja oksendamine, põhjustada dehüdratsiooni seedetrakti kaudu vedelike kadumise tõttu.

ravimid

Mõnedel ravimitel võib olla diureetiline toime, st suurenev uriini tootmine, mis võib põhjustada dehüdratsiooni. Oluline on olla teadlik kasutatavate ravimite kõrvaltoimetest ja rääkige oma arstiga, kui teil on muret.

Kuidas dehüdratsiooni ära hoida?

Dehüdratsiooni vältimiseks on oluline püsida hüdraatunud, joogivedelikke kogu päeva vältel. Nõutav vee hulk varieerub inimeselt, kuid tavaliselt on soovitatav juua umbes 2 liitrit vett päevas.

Lisaks on oluline vältida pikaajalist kokkupuudet ekstreemsete keskkonnatingimuste, näiteks intensiivse kuumuse, ja olla treenimisel ettevaatlik, jäädes aktiivsuse ajal hüdreeritud.

Kui olete haige või kui võtate ravimeid, mis võivad suurendada dehüdratsiooni riski, rääkige arstiga täiendavatest ennetavatest meetmetest.

Pidage meeles, et dehüdratsioon võib olla ohtlik ja mõjutada tervist. Seetõttu on oluline olla teadlik dehüdratsiooni tunnustest, nagu intensiivne janu, suukuivu, tume uriini ja vähese uriini tootmine, ning vajadusel otsida meditsiinilist abi.

Scroll to Top