Mis on viljastamine

Mis on viljastamine?

Viljastamine on nii loomade kui ka taimede seksuaalse paljunemise põhiprotsess. See on hetk, mil esineb mees- ja naissoost sugurakkude liit, mille tulemuseks on uus olend.

Kuidas viljastamine toimub?

Viljastamine võib toimuda erineval viisil, sõltuvalt organismi tüübist. Loomadel võib viljastamine olla sisemine või väline. Sisemise viljastamise korral on meeste ja naissoost sugurakud naissoost kehas, välise viljastamise korral toimub sugurakkude liit väljaspool üksikisikute keha.

Taimedes toimub viljastamine tolmeldamise kaudu, mis on õietolmu transport naiste reproduktiivorgani. Õietolm sisaldab meessoost sugurakkusid, mis liituvad naissoost reproduktiivorgani naissoost sugurakkudega, mille tulemuseks on viljastamine.

viljastamise tähtsus

Viljastamine on seksuaalse paljunemise jaoks hädavajalik, kuna ilmneb vanemate geneetiliste omaduste kombinatsioon, mille tulemuseks on järglastel suurem geneetiline varieeruvus. See on oluline liikide arenguks, kuna see võimaldab kohaneda erineva keskkonnaga ja ellujäämist kahjulikes tingimustes.

uudishimu viljastamise kohta:

 • Viljastamine võib tekkida risti, kui sugurakud pärinevad erinevatest isikutest, või autogaamsed, kui sugurakud pärinevad samast inimesest.
 • Mõnedel loomadel, näiteks kaladel, toimub väliselt väliselt, vees vabanedes.
 • Taimedes võib viljastamine ilmneda sama taime (isepoliitilise) või erinevate taimelillede (alopoliniseerumine) vahel.

 • loomad
  taimed


  sisemine viljastamine tolmeldamine

  väline viljastamine ise -polititation
  <Ülevaated>
  Scroll to Top