Mis on neutraalne keel

Mis on neutraalne keel?

Neutraalne keel on suhtlusvorm, mille eesmärk on takistada terminite kasutamist, mida võib pidada seksistlikuks või diskrimineerivaks. Selle eesmärk on edendada soolist võrdõiguslikkust ja kaasamist, kasutades sõnu ja väljendeid, mis ei tugevda stereotüüpe ega eelarvamusi.

Miks kasutada neutraalset keelt?

Neutraalse keele kasutamine on oluline, et tagada sooline võrdõiguslikkus ja edendada kõigi inimeste kaasamist, sõltumata nende soolisest identiteedist. Kasutades keelt, mis ei tugevda stereotüüpe ega eelarvamusi, panustame õiglasema ja egalitaarsema ühiskonna ehitamisele.

Kuidas kasutada neutraalset keelt?

Neutraalse keele kasutamiseks on mitu viisi. Üks levinumaid viise on asendada meessoost terminid neutraalsete terminitega, näiteks “inimeste” või “naiste” asemel “inimeste” kasutamine. Lisaks on võimalik kasutada neutraalseid asesõnu, näiteks “Elle” või “ELU”, selle asemel

Samuti on oluline vältida sooliste stereotüüpide tugevdavate väljendite kasutamist, näiteks õpetaja või õpetaja asemel “õpetaja” kasutamist. Oluline on olla teadlik keele kasutamisest ja otsida alati kaasavamaid viise suhtlemiseks.

neutraalse keele eelised

Neutraalse keele kasutamine toob mitmeid eeliseid nii ühiskonnale kui ka tervikule ning inimestele individuaalselt. Mõned peamised eelised on:

 • edendab soolise võrdõiguslikkust;
 • julgustab kõigi inimeste kaasamist;
 • aitab stereotüüpide dekonstrueerimisele;
 • soosib õiglasema ja egalitaarsema ühiskonna ehitamist;
 • austab soolise identiteedi mitmekesisust.


 • näide


  õpetaja õpetaja andis klassi.

  alnx Alunx võttis kõrge hinde.

  inimesed

  Kõigil inimestel on võrdsed õigused.


  Scroll to Top