Mis on kognitiivne

Mis on kognitiivne?

Tunnetus on keeruline protsess, mis hõlmab teabe omandamist, töötlemist ja säilitamist. Inimeste tunnetus hõlmab mitmesuguseid vaimseid oskusi, nagu taju, tähelepanu, mälu, keel, arutluskäik ja probleemide lahendamine.

Mis on tunnetus?

Tunnetus on vaimsete protsesside kogum, mis võimaldab meil ümbritseva maailmaga teada, mõista ja suhelda. Just tunnetuse kaudu suudame tajuda sensoorseid stiimuleid, töötleda teavet, moodustada mälestusi, kasutada keelt, otsuseid teha ja probleeme lahendada.

Kuidas tunnetus töötab?

Tunnetus hõlmab rida omavahel ühendatud protsesse, mis esinevad ajus. Need protsessid hõlmavad taju, mis on võime tõlgendada sensoorseid stiimuleid nagu nägemine, kuulmine ja puudutus; Tähelepanu, mis on võime keskenduda teatud stiimulitele ja ignoreerida teisi; Mälu, mis on võimalus teavet salvestada ja taastada; keel, mis on võime suhelda ja mõista sümboleid ja tähendusi; Põhjendus, mis on võime loogiliselt mõelda ja järeldustele jõuda; ja probleemide lahendamine, mis on võime leida lahendusi väljakutsete ja takistuste jaoks.

Miks on tunnetus oluline?

Tunnetus on inimese funktsioneerimise jaoks ülioluline. See võimaldab meil suhelda maailmaga, õppida, suhelda, otsuseid teha ja probleeme lahendada. Ilma tunnetuseta ei saaks me täita selliseid lihtsaid igapäevaseid ülesandeid nagu lugemine, kirjutamine, juhtimine, toiduvalmistamine.

Lisaks on tunnetus seotud ka meie vaimse tervisega. Kognitiivsed probleemid võivad negatiivselt mõjutada meie elukvaliteeti, põhjustades õpiraskusi, mäluprobleeme, suhtlemisraskusi ja mõttekäiku.

 • taju
 • tähelepanu
 • mälu
 • keel
 • Põhjendus
 • Probleemi lahendamine

 • kognitiivne protsess
  kirjeldus


  taju sensoorse stiimuli tõlgendamine

  tähelepanu Keskenduge teatud stiimulitele

  mälu Teabe salvestamine ja taastamine

  keel Sümbolite ja tähenduste suhtlemine ja mõistmine

  arutluskäik loogiline mõtlemine ja järeldused

  probleemi lahendamine Leidke lahendusi väljakutsetele


  Scroll to Top