Mis on brutselloos

Mis on brucellosis?

brutselloos on nakkushaigus, mille põhjustab perekond Brucella bakterid. See mõjutab peamiselt loomi, kuid seda saab ka inimestele edastada. Seda haigust peetakse zoonoosiks, st seda saab kanda loomade ja inimeste vahel.

ülekanne

Brutselloosi võib edastada mitmel viisil, kõige tavalisem on saastunud toitude tarbimine, näiteks mittepastootmata piim ja derivaadid, nakatunud loomade halvasti keedetud või toores liha. Lisaks saab haigust levida ka otsese kontakti teel nakatunud loomadega, nagu nahahaavade või limaskestade kaudu.

sümptomid

Brutselloosi sümptomid inimestel võivad erineda, kuid tavaliselt hõlmavad palavikku, väsimust, lihaseid ja liigesevalu, öiseid higistamist, isu kaotust ja kaalukaotust. Raskematel juhtudel võib haigus mõjutada selliseid elundeid nagu süda, maks ja neerud.

diagnoosimine ja ravi

Brutselloosi diagnoositakse laboratoorsete testide kaudu nagu verekultuur ja seroloogilised testid. Haiguse ravi toimub antibiootikumide abil, mille arst peaks välja kirjutama.

ennetamine

Brutselloosi vältimiseks on oluline võtta kasutusele hügieenimeetmed, näiteks käte pesemine enne toitudega manipuleerimist, ainult looma päritolu toodete tarbimist korralikult kontrollitud ja pastöriseerimist ning vältida otsest kontakti nakatunud loomadega.

Järeldus

brutselloos on nakkushaigus, mida saab kanda loomade ja inimeste vahel. Kui haigus kahtlustatakse, on oluline olla sümptomitest teadlik ja pöörduda arstiabi. Lisaks on nakatumise vältimiseks kriitilise tähtsusega hügieenmeetmete ja ohutu toidu tarbimise kaudu.

Scroll to Top