Kuidas ümberlõikamist Vanas Testamendis tehti

Kuidas oli ümberlõikamine Vanas Testamendis

ümberlõikamine on religioosne ja kultuuriline tava, mis pärineb iidsetest aegadest. Piibli Vanas Testamendis oli ümberlõikamine juudi traditsiooni oluline osa ja see viidi meessoost imikutel läbi pakti märgina Jumalaga.

Mis on ümberlõikamine?

Ümberlõikamine on eesnaha kirurgiline eemaldamine, nahk, mis katab peenise pilgud. See praktika toimub erinevates kultuurides ja religioonides kogu maailmas, kuid Vana Testamendi kontekstis oli ümberlõikamine juudi rahva jaoks konkreetne tava.

ümberlõikamine Vanas Testamendis

Vanas Testamendis peeti ümberlõikamist Aabrahami ja tema järeltulijate jumalikuks käsuks. Genesise raamatu kohaselt tegi Jumal liidu Aabrahamiga ja lubas, et temast saab suure rahva isa. Ümberlõikamine loodi selle lepingu märgina.

ümberlõikamine viidi läbi lapse elu kaheksandal päeval. Protseduuri viis läbi ümberlõikamise kunsti koolitatud spetsialist Mohel. Mohel kasutas beebi eesnaha eemaldamiseks spetsiaalset nuga.

ümberlõikamise tähendus

ümberlõikamine oli juudi rahva jaoks sügav sümboolne tähendus. Lisaks sellele, et see oli märk Jumalaga, esindas ümberlõikamine juudi rahva eraldamist teistest riikidest. See oli füüsiline kaubamärk, mis tuvastas inimese osana Jumala valitud inimestest.

Lisaks oli ümberlõikamisel ka religioosne mõju. Vanas Testamendis arvatakse, et ümberlõikamine puhastas indiviidi ja tegi ta väärt osalema teatud rituaalides ja religioossetes tavades.

ümberlõikamine täna

Ümberlõikamine on tänapäevani endiselt judaismi oluline tava. Kuid seda tehakse ka mittereligioossetel põhjustel paljudes kultuurides kogu maailmas.

Oluline on märkida, et ümberlõikamine on vastuoluline tava ja et selle eeliste ja riskide kohta on erinevaid arvamusi. Enne laste ümberlõikamise valimist on oluline, et vanemad teeksid teadliku otsuse ja arutaks tervishoiutöötajatega.

  • Viited:
  • chabad.org-what on ümberlõikamine? >
  • Brit Mila – ümberlõikamisressurss
  • Scroll to Top