Kuidas prolaktiini eksamit tehakse

Kuidas on prolaktiini eksam?

Prolactiin on hüpofüüsi toodetud hormoon, mis asub ajus. Sellel hormoonil on oluline roll rinnapiima tootmise reguleerimisel, samuti osaleda muudes keha füsioloogilistes protsessides.

Kui kahtlustatakse prolaktiini taseme muutusi, on tavaline, et arst taotleb vereanalüüsi selle hormooni taseme hindamiseks. Prolaktiini uurimine on lihtne ja valutu ning seda saab läbi viia igas kliinilise analüüsi laboris.

eksami ettevalmistamine

Enne prolaktiini eksami läbiviimist on oluline täpsete tulemuste tagamiseks järgida mõnda soovitust. Arst saab paar tundi enne eksamit suunata paastumise vajadust, tavaliselt 4–8 tundi.

Samuti on oluline teavitada arsti kasutatavatest ravimitest, kuna mõned ravimid võivad segada testi tulemusi. Arst võib nõustada nende ravimite ajutise peatamise kohta enne eksamit.

uurimine

Prolaktiini uurimine toimub vereproovi kogumisega. Tervishoiutöötaja puhastab käepiirkonda antiseptikuga ja sisestab seejärel vere kogumiseks nõela veeni.

Seejärel saadetakse vereproov laboris analüüsiks. Testi tulemus on tavaliselt mõne päeva pärast valmis ja arst tõlgendab tulemusi ja arutab neid patsiendiga.

Tulemuste tõlgendamine

Prolaktiini eksami tulemused väljendatakse milliliitrites nanogrammides (ng/ml). Võrdlusväärtused võivad laboratoorselt erineda, kuid tavaliselt ei ole see vahemikus 2 kuni 29 ng/ml mitteregantsetel naistel ja meestel 2 kuni 20 ng/ml.

Võrdluspiiride kohal või allpool olevad väärtused võivad osutada mõne hormonaalse häire olemasolule. Sellistel juhtudel võib arst taotleda täiendavaid teste prolaktiini taseme muutuse põhjuse uurimiseks.

Järeldus

Prolaktiini uurimine on oluline vahend selle hormooni taseme hindamiseks kehas. See on lihtne ja ohutu eksam, mis võib aidata prolaktiiniga seotud hormonaalsete häirete diagnoosimisel.

Kui teil on selliseid sümptomeid nagu liigne rinnapiim, menstruatsiooni puudumine, viljatus või libiidos muutused, on oluline konsulteerida arstiga, et hinnata prolaktiini uuringut.

Scroll to Top