Kuidas arvutatakse pensionipunktid

Kuidas on pensionipunktid arvutatud

Pensionile jäämine on garanteeritud õigus töötajatele, kes aitavad kaasa sotsiaalkindlustusele. Sellele hüvitisele pääsemiseks on vaja täita mõningaid nõudeid, näiteks minimaalne vanus ja panuse aeg. Üks pensioni arvutamiseks kasutatud kriteeriume on punktsüsteem.

Mis on pensionile jäämise punkte?

Pensionipunktid on viis, kuidas arvutada hüvitise väärtus, võttes arvesse töötaja vanust ja sissemakseaega. Seda süsteemi rakendas sotsiaalkindlustuse reform, mis jõustus 2019. aasta novembris.

Enne reformi oli ka muid pensionile jäämise reegleid, näiteks pensionile jäämine panuse ajaks ja pensionile jäämine vanuse järgi. Uute õigusaktidega loodi punktide süsteem, mis võtab arvesse töötaja vanuse ja panuse aja summat.

Kuidas pensionipunktid arvutavad?

Pensionipunktide arvutamiseks on vaja lisada töötaja vanuse panuse ajaga. Enne renoveerimist oli võimalik pensionile jääda 85 punktiga naiste ja meeste 95 punktiga.

Uue õigusaktiga suurenesid pensionile jäämiseks vajalikud punktid järk -järgult. Alates 2020. aastast peaks punktide summa olema 87 naiste jaoks ja meeste 97. Igal aastal suureneb nõutav tulemus ühel hetkel, kuni 2033. aastal naiste jaoks 100 punkti ja meeste jaoks 105 punkti 2028. aastal.

Lisaks punktidele on vaja täita ka naiste jaoks vähemalt 62 -aastast vanust ja meeste 65 aastat. See minimaalne vanus suureneb ka aastate jooksul järk -järgult.

Näide pensionipunktide arvutamisest:

Oletame, et naine on 57 -aastane ja 30 -aastane panus. Punktide arvutamiseks lisage lihtsalt vanus (57) panuseajaga (30), kokku 87 punkti. Sel juhul oleks naine juba jõudnud pensionile jäämiseks vajaliku tulemuseni.

 • Vanus: 57 aastat
 • Kaastööaeg: 30 aastat
 • pensionile jäämise punkte: 87 punkti
 • vanus
  kaastöö aeg
  pensionile jäävad punktid


  57 aastat 30 aastat 87 punkti


  Tähelepanuväärne on, et lisaks punktidele on vaja täita ka muid nõudeid, näiteks minimaalne panuse aeg (meestele 35 aastat ja naistele 30 aastat) ja minimaalne vanus. Need reeglid võivad erineda vastavalt professionaalsele kategooriale ja soovitud tüüpi pensionile.

  Oluline on olla teadlik muutustest sotsiaalkindlustuse õigusaktides ja otsida ajakohastatud teavet pensionikriteeriumide kohta. Sotsiaalkindlustusõiguse spetsialisti konsulteerimine võib olla ka hea võimalus kahtluste selgitamiseks ja oma õiguste tagamiseks.

  Reference: INSS veebisait