Glükogeen töötab loomarakkudes glükoosireservina

glükogeen: glükoosireserv loomarakkudes

glükogeen on loomarakkude toimimise oluline aine. See toimib glükoosivaruna, pakkudes vajadusel energiat. Selles artiklis uurime rohkem glükogeeni ja selle olulisust organismi jaoks.

Mis on glükogeen?

glükogeen on polüsahhariid, st molekul, mille moodustavad mitmed glükoosiüksused. Seda hoitakse peamiselt maksas ja lihastes, olles kehale hõlpsasti kättesaadav jõuallikas.

Kuidas moodustub glükogeen?

glükogeen moodustatakse glükoosist, mis saadakse toidu kaudu. Süsivesikute, näiteks leiva, pasta ja suhkrute tarbimisel muundab keha need toidud glükoosiks. Osa sellest glükoosist kasutatakse kohe energiaallikana, ülejäänud aga glükogeeni kujul.

See glükogeeni moodustumise protsess toimub peamiselt maksas ja lihastes. Maks vastutab glükogeeni säilitamise eest, et säilitada stabiilne veresuhkru taseme tase, samas kui lihased kasutavad treeningu ajal energiaallikana glükogeeni.

Miks on glükogeen oluline?

glükogeen mängib võtmerolli loomarakkudele energia tarnimisel. Kui keha vajab energiat, võib see glükoos uuesti murda, vabastades selle kasutamiseks kütusena.

Lisaks on glükogeen oluline ka vere glükoositaseme reguleerimiseks. Kui glükoositase on madal, saab keha muuta glükogeeni glükoosiks ja vabastada selle vereringesse, vältides hüpoglükeemiat.

 • Glükogeeni hoitakse peamiselt maksas ja lihastes.
 • See moodustatakse toidu kaudu saadud glükoosist.
 • glükogeen on keha jaoks kohe kättesaadav energiaallikas.
 • Vere glükoositaseme reguleerimiseks on oluline.

 • glükogeen
  glükoos


  hoitud maksas ja lihastes kasutatakse energiaallikana

  moodustatud glükoosist saadud toidu kaudu

  oluline vere glükoositaseme reguleerimiseks hoiab ära hüpoglükeemia


  Lühidalt öeldes toimib glükogeen loomarakkudes glükoosireservina, pakkudes vajadusel energiat ja reguleerides veresuhkru taset. See on oluline aine keha nõuetekohaseks toimimiseks.

  Scroll to Top